4 korzyści z regularnego sprawdzania stanu technicznego aparatury
Obowiązek przeglądu instalacji elektrycznej wynika z zapisów Prawa budowlanego i ciąży na właścicielach oraz zarządcach nieruchomości. Wszystkie obiekty budowlane powinny przechodzić przegląd w odstępach pięcioletnich, aczkolwiek nie jest to obowiązek w przypadku domów jednorodzinnych. Niekiedy konieczne są częstsze inspekcje, zwłaszcza jeśli mówimy o starszych instalacjach.
Kontrola aparatury łączeniowej niskiego napięcia jest wymagana przed oddaniem instalacji do użytku oraz po każdej przebudowie i remoncie. Przeglądy okresowe wyłączników zwarciowych mają na celu utrzymanie ich w doskonałej sprawności.
Regularne kontrole stanu technicznego aparatury niosą szereg korzyści, a najważniejsze z nich to:
- Bezpieczeństwo – ograniczenie wypadków powodujących zagrożenie zdrowia i życia użytkowników instalacji oraz zmniejszenie liczby pożarów.
- Zapobieganie awariom – wykrycie nieprawidłowości podczas przeglądu pozwala wyeliminować potencjalne usterki, które mogłyby być kosztowne i czasochłonne w usunięciu.
- Ochrona sprzętów elektrycznych – sprawna instalacja to sprawne urządzenia elektroniczne. Dzięki inspekcjom zmniejsza się ryzyko zwarć i przeciążeń skutkujących uszkodzeniem drogich sprzętów.
- Modernizacja – w czasie przeglądu wymieniane są stare i nieefektywne podzespoły na nowoczesne i bezpieczne części dostosowane do aktualnych potrzeb użytkowych.
Pomiary i oględziny w czasie przeglądu
Podczas regularnych kontroli sprawdzane są sposoby ochrony przed porażeniami i ich skuteczność oraz występowanie urządzeń do odłączania izolacyjnego. Technicy sprawdzają także właściwe oznakowanie przewodów i występowanie wymaganych schematów informacyjnych i ostrzegawczych. Dokonywane są pomiary ciągłości przewodów i rezystencji izolacji oraz impedancji pętli zwarciowej. Lista czynności serwisowych jest znacznie dłuższa.